علف هرز چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

علف هرز چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

در این مقاله از آسان‌ کود قصد داریم به طور کلّی بگوییم علف هرز چیست و خصوصیات قابل توجّه را در یک فهرست تنظیم شده بیان کنیم.
توضیحات این نوشته می‌تواند برای کشاورزان، باغداران و مشاغل مرتبط مفید باشد.
برای مطالعه بیشتر می‌توانید از مقاله «رویش علف‌های هرز و فایده‌ها و مضرات گیاهان هرز» استفاده کنید. 

علف هرز چیست

در یک تعریف بسیار ساده می‌توان گفت علف هرز گیاهی است که به‌طور ناخواسته در مزارع، دیمزارها، باغات و مراتع می‌روید. برای کشاورز گیاهی سربار و برای زراعت اصلی، مهمان ناخوانده است. کمیّت و کیفیّت و ارزش اقتصادی محصول زراعی را به‌شدّت کاهش می‌دهد و ضمن اختلال در روند اجرای عملیات زراعی، هزینه‌های تولید را نیز بالا می‌برد. 

ویژگی‌های علف هرز چیست

  • این علف‌ها در همه‌ی زمین‌های قابل کشت رشد می‌کنند.
  • مدیریت و نحوه‌ی کنترل این علف‌ها تقریباً محال است. 
  • بذرهای این گیاهان به صورت پراکنده پخش می‌شوند. 
  • بذرهای این گیاهان از مقاومت قابل توجّه‌ای برخوردار هستند و توان زنده ماندن و رویش را در شرایط سخت دارند. 
  • چرخه‌ زندگی آن‌ها با محصولات زراعی در یک راستا می‌باشد.

علف هرز

ویژگی‌های بذر علف هرز چیست

تولید بذر به مقدار زیاد

از خصوصیات جالب توجّه علف‌های هرز این است که می‌توانند بر خلاف گیاهان زراعی که قادر به تولید تنها چند صد بذر هستند، هزاران بذر را تولید کنند. بذرهای بوته‌هایی که زودتر می‌رسند دوباره به خاک برمی‌گردند و در دوره‌ای مشخص رشد می‌کنند. از آنجایی که مقدار این بذرها بسیار زیاد است، دست‌کم مقداری از آن‌ها در شرایط سخت مقاومت می‌کنند و رشد می‌کنند. 

تولید بذر در شرایط سخت

از جمله موقعیت‌ها و شرایطی که علف‌های هرز می‌توانند همچنان بذر تولید کنند، می‌توان به: دمای هوای سرد، کمبود آب، حاصلخیز نبودن زمین، فصل رشد کوتاه و حتی پس از چیده شدن اشاره کرد. 

دوره خواب بذرهای گیاهان هرز

بذرهای گیاهان هرز دارای دوره‌های خواب متفاوتی هستند. یکی از مشکلات اساسی که کشاورزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند اینکه ممکن است همه‌ی بذرهای یک علف هرز همزمان جوانه نزنند. بیشتر علف‌های هرز تا چند سال به جوانه‌زنی ادامه می‌دهند. 

میزان مقاومت علف‌ های هرز

مقاومت بذرهای گیاهان هرز در موقعیت‌های مختلف

بذرهای گیاهان پوسته‌ای را فراهم می‌کند که به طور طبیعی گیاه را در شرایط سخت حفظ می‌کند. این پوسته‌ها تحمّل گیاه را در مقابل شکنندگی و نفوذ آب و اکسیژن بالا می‌برد. و این امکان را به گیاه می‌دهد که در زمانی مشخص رشد کند. بذرهای علف‌های هرز در برابر یخبندان، خشکسالی، آتش، پوسیدگی در آب و تخمیرهای کوتاه‌مدّت مقاوم هستند. 

مشکل در جدا کردن بذر علف‌های هرز

شباهت بسیاری از بذرهای این گیاهان با گیاهان زراعی به گونه‌ای است که در بعضی موارد جدا کردن بذر علف‌های هرز از دیگر بذرها بسیار مشکل است. به عنوان مثال، بذرهای علف جارو به سختی توسط ماشین‌آلات جدا می‌شود. 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *